Wiesz już, że na pewno chcesz otworzyć swój sklep internetowy. Masz wybrany asortyment, dostawców, i platformę SaaS, na której ma powstać sklep. Tylko jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz najważniejsze kroki, które musisz przejść by z powodzeniem rozpocząć sprzedaż w swoim własnym sklepie na platformie Shoper.
Odwiedź nasz sklep marketingowy emarketing.sklep.pl
Zapewne zdecydowałeś się na sklep Shoper ze względu na brak konieczności martwienia się o techniczną stronę działania sklepu, jak na przykład hosting, okresowe aktualizacje oprogramowania czy dbanie o bezpieczeństwo. Mogła Cię także przekonać niska cena w pierwszym roku oraz nadal atrakcyjny koszt utrzymania sklepu w kolejnych latach, spora liczba funkcjonalności dostępnych w standardowej wersji Shopera oraz stale rosnąca pula dodatkowo płatnych rozwiązań i wtyczek. Wybierając Shopera nie będziesz miał także problemu z integracją ze sklepem na Facebooku, instalacją pixela FB, utworzeniem katalogu produktów, ustawieniem śledzenia w Google Analytics czy wdrożeniem Google Merchant Center albo dynamicznego remarketingu w Google Ads. To wszystko masz praktycznie w standardzie a ustawienie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Do tego do swojego sklepu możesz dokupić atrakcyjny szablon graficzny lub zamówić indywidualny projekt graficzny sklepu.
Stawiamy sklep na platformie Shoper
1. Pierwszy krok to wybór abonamentu – najniższy jest dobrą opcją dla osób naprawdę raczkujących w e-commerce, które będą na początku sprzedawały niewielką liczbę produktów. Opcja środkowa jest odpowiednia dla tych, którzy już na początku planują dużą liczbę produktów i są bardziej wymagający. Przedsiębiorcy planujący szybką ekspansję powinni zdecydować się na najwyższy abonament lub wybrać opcję Shoper Premium. Jest także opcja przeniesienia na platformę Shoper sklepu istniejącego na innej platformie. Jeśli potrzebujesz audytu, dzięki któremu dowiesz się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z nami – z racji wieloletniego doświadczenia i na podstawie wywiadu z klientem oraz analizy potrzeb vs. dostępne funkcjonalności, jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Jeśli jesteś już pewny co do wyboru opcji abonamentowej załóż konto testowe lub odezwij się do nas, zrobimy to dla Ciebie. Pamiętaj, że masz 14 dni na darmowe testowanie sklepu. Jeśli chciałbyś w tym okresie mieć już gotowy sklep, skontaktuj się z nami – jesteśmy w stanie oddać w Twoje ręce gotowy do sprzedaży sklep w przeciągu dwóch tygodni.
2. Domena i SSL – domenę i SSL możesz wykupić poprzez Shoper. Zdecydowanie rekomendujemy skorzystanie z SSL tego dostawcy. W przypadku domeny możesz także przekierować wcześniej kupioną na serwery Shopera. Przy okazji warto do razu ustawić sobie skrzynkę pocztową decydując najpierw czy będziesz korzystał z serwera Shoper czy innego.
3. Dane firmy i sklepu – powinieneś uzupełnić wszystkie informacje związane z nazwą sklepu, firmą, pod którą będziesz go prowadził oraz dane kontaktowe czy numer rachunku bankowego
4. Płatności i dostawy – musisz zdecydować z jakich form płatności i dostawy będą mogli korzystać Twoi klienci. Możesz zdecydować się na płatności dostarczane przez Shoper lub zintegrować innych dostawców, co wiąże się z koniecznością podpisania z nimi umowy i przeprowadzeniem stosownej integracji. Podobnie z dostawami – tutaj możesz podpiąć dowolne firmy kurierskie czy paczkomaty Inpost. Dodatkowo będziesz musiał określić strefy dostaw i koszt dostawy dla każdej z nich.
5. Regulamin i polityka prywatności – możesz zamówić przygotowanie tych dwóch dokumentów w kancelarii specjalizującej się w e-commerce lub skorzystać z płatnych rozwiązań w tym zakresie oferowanych przez Shoper.
6. Strony informacyjne, e-maile, blog – powinieneś wypełnić treścią strony informacyjne mówiące o Twojej firmie, zwrotach i reklamacjach, formach płatności i dostawy itd. Warto także przygotować poradnik kupującego i FAQ zawierający najczęściej zadawane pytanie. Ważnym elementem jest także ustalenie treści i szaty graficznej wiadomości automatycznych, które będą otrzymywali Twoi klienci – to jeden z elementów budujących wizerunek sklepu i zaufanie do niego. Na platformie Shoper w podstawowej wersji masz również dostępną funkcjonalność bloga – radzimy zainteresować się tą opcją i już na start przygotować przynajmniej kilka tekstów, które pomogą Twojemu sklepowi w przebiciu się na górę wyników wyszukiwania Google.
7. Szata graficzna – możesz skorzystać z podstawowego, darmowego szablonu dostarczanego przez Shoper, ale jeśli masz swoją własną wizję lub oczekujesz nieco lepszego rozwiązania, możesz zakupić inny szablon dostępny z poziomu Shopera lub od innego dostawcy. W każdym przypadku konfigurację szablonu możesz przeprowadzić sam lub poprosić o to nas – mamy na koncie kilkanaście tego typu wdrożeń, możemy także dodać do Twojego sklepu elementy, których wygrany szablon nie posiada.
8. Zatowarowanie – najważniejszy element Twojego sklepu, czyli produkty możesz dodać sam ręcznie, poprzez plik csv przygotowany samodzielnie albo otrzymany od dostawcy lub poprzez integrację z hurtownią po XML. Jeśli sprzedajesz produkty, które masz w swoim magazynie, który zintegrujesz z Shoper, dwa pierwsze rozwiązania będą odpowiednie. Jeśli jednak do sklepu dodasz produkty, których nie masz fizycznie w swoim magazynie (zwykle jest tak w przypadku dropshippingu), to najlepszym sposobem integracji będzie XML – za jednym zamachem, oprócz zdjęć i opisów, możesz dodać także wszystkie warianty produktów a dodatkowo ntegracja XML poprzez np. Verosoft daje Ci także możliwość bieżącej aktualizacji stanów magazynowych.
9. Program magazynowy i do fakturowania – do Shopera możesz podpiąć swój program magazynowo-księgowy lub tylko aplikację do wystawiania faktur, jak wFirma czy iFirma. Możesz też korzystać z fakturowania wewnętrznego Shopera.
10. Wtyczki, integracje i dodatki – to już kwestia wyboru, ale na pewno warto zintegrować sklep z Google Analytics, Facebookiem (sklep, pixel, katalog produktów), Google Merchant Center, Google Search Console, Google Ads, wybranym systemem opinii. Do tego Shoper oferuje stale rosnącą pulę aplikacji i dodatków wspomagających funkcjonowanie sklepu, sprzedaż czy marketing. Jest ich naprawdę dużo, warto więc zastanowić się, które z nich będą Ci naprawdę potrzebne na starcie.
I to tyle! Masz działający, gotowy do sprzedaży sklep. Jeśli chciałabyś otworzyć swój sklep na platformie Shoper, ale nie czujesz się na siłach, by przejść samodzielnie przez powyższe 10 kroków, daj nam znać – pomożemy! Proste sklepy uruchamiamy już w 2 tygodnie.
Jeśli chciałbyś założyć testowy sklep Shoper na 14 dni bez żadnych opłat odezwij się do nas, jesteśmy autoryzowanym resellerem i możemy pomóc Ci uruchomić Twój sklep Internetowy
Zapytaj o ofertę dla Ciebie lub odwiedź nasz sklep marketingowy emarketing.sklep.pl
Kamila Górecka-Kirwiel
